Sprawdzone przez nas Rozwiązania Systemowe.

Prezentujmy Państwu rozwiązania z podziałem, tym razem na obiekty a nie na poszczególne instalacje aby pokazać ich możliwe wspólne zastosowanie. Zastosowanie kompleksowych rozwiązań przynosi często o wiele lepsze skutki niż wykorzystanie pojedynczych instalacji.

Budynki biurowe:

W każdym budynku biurowym niezbędna jest wentylacja. Do budynków biurowych proponujemy, w miarę możliwości, dwa rozwiązania.

Pierwszym jest wentylacja hybrydowa. Jest to wentylacja oparta w większości na nawiewnikach okiennych lub ściennych (my stosujemy tylko higrosterowalne), oraz wywiew poprzez wentylatory łazienkowe lub hybrydowe. Jest to rozwiązanie bardzo tanie inwestycyjnie i praktycznie bezobsługowe. Dzięki zastosowaniu elementów higrosterowalnych uzyskujemy efekt zwiększonej wymiany powietrze wtedy gdy jest to konieczne. A wtedy gdy powietrze jest suche, wymiana powietrze jest mniejsza. Układ jest całkowicie autonomiczy i niesterowalny.

Drugim rozwiązaniem jest wykonanie instalacji nawiewno-wywiewnej. I tutaj już jest wiele możliwych rozwiązań. W każdym przypadku instalacja kanałów wentylacyjnych będzie taka sama, zmiany dotyczą przede wszystkim zastosowanej centrali wentylacyjnej a w szczególności zastosowanego w nich sposobu odzysku ciepła.

Do wyboru mamy:

 • centrale wentylacyjne z krzyżowym wymiennikiem ciepła -stosunkowo niska cena inwestycji i skuteczny aczkolwiek nie za wysoki poziom odzysku ciepła
 • centrale wentylacyjne z obrotowym wymiennikiem ciepła – wyższa cena inwestycji niż w przypadku centrali z wymiennikiem krzyżowym ale za to większy odzysk ciepła
 • centrale z pompą ciepła – centrale w których jest zamontowana chłodnico-nagrzewnica freonowa podłączona do agregatu umieszczonego w samej centrali na wywiewie. Rozwiązanie to jest najdroższe inwestycyjnie ale za to koszty eksploatacyjne są najniższe.

Zastosowanie central wentylacyjnych do wentylowania pomieszczeń biurowych, zapewnia bardzo dużą skuteczność wentylacji oraz umożliwia precyzyjne jej sterowanie.

Na dzień dzisiejszy, śmiało można powiedzieć, że klimatyzacja w budynkach biurowych już przestaje być luksusem a powoli staje się standardem. Różnorodność typów jednostek wewnętrznych jest tak duże, że praktycznie klimatyzację można wykonać w każdym pomieszczeniu biurowym. Oraz dopasować ją do wymogów klienta.

Do dyspozycji mamy:

 • Urządzenia klimatyzacyjne ścienne – najbardziej popularny model jednostki wewnętrznej. Urządzenia montowane są na ścianie na wysokości około 2,5 m. Urządzenia mają moc chłodniczą i grzewczą od 1,5 kW do 10,0 kW. Są najtańsze w zakupie oraz najtańsze w późniejszej eksploatacji. Pewnie stąd się bierze ich popularność.
 • Urządzenia klimatyzacyjne kasetonowe – urządzenia montowane w suficie. Zasadniczo, przygotowane są rozmiarami do zamontowania w sufitach kasetonowych. Oczywiście można je z powodzeniem montować również w sufitach z płyty GK. Ich największą zaletą jest to, że rozpraszają powietrze nawiewane na wszystkie strony. Urządzenia mają moc chłodniczą i grzewczą od 2,5 kW do 16,0 kW.
 • Urządzenia klimatyzacyjne posufitowo-naścienne (uniwersalne). Są to urządzenia montowane pod samym sufitem lub nisko na ścianie. Urządzenia te zamontowane nisko na ścianie wyglądają jak grzejnik. Ich największą zaletą jest duży zasięg nawiewu. Urządzenia mają moc chłodniczą i grzewczą od 2,5 kW do 16,0 kW.
 • Urządzenia klimatyzacyjne kanałowe – sama jednostka wewnętrzna jest schowana za sufitem. W celu klimatyzowania, należy do pomieszczenia doprowadzić kanały nawiewny i wywiewny zakończone kratkami lub anemostatami. Jest to rozwiązanie dla osób które nie chcą mieć w pomieszczeniu żadnych widocznych urządzeń klimatyzacyjnych. Urządzenia mają moc chłodniczą i grzewczą od 2,5 kW do 60,0 kW.

Urządzenia klimatyzacyjne możemy instalować zasadniczo w trzech różnych wariantach:

 • Układy SPLIT – do każdej jednostki wewnętrznej przypisana jest jedna jednostka zewnętrzna. Zastosowanie takiego rozwiązania, zazwyczaj jest najtańsze inwestycyjnie. Jest również najtańsze w eksploatacji. Wadą jest duża ilość jednostek zewnętrznych.
 • Układy MULTI SPLIT – do jednej jednostki zewnętrznej podłączone są co najmniej dwie a maksymalnie nawet osiem jednostek wewnętrznych. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, możemy zmniejszyć ilość jednostek zewnętrznych.
 • Układy VRV i VRF – Są to układy klimatyzacyjne gdzie do jednej jednostki zewnętrznej, lub grupy jednostek, możemy podłączyć nawet do 64 jednostek wewnętrznych. Maksymalna moc chłodnicza i grzewcza układu to 150 kW. Maksymalna długość instalacji to 1000 m. Dzięki swoim cechom, możemy zminimalizować ilość jednostek zewnętrznych.

Wszystkie urządzenia klimatyzacyjne są pompami ciepła. Wszystkie wyżej wymienione układy, jeżeli są odpowiednio dobrane, mogą służyć jako jedyne źródło ciepła. Koszt eksploatacyjny urządzeń klimatyzacyjnych, wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń, jest niższy niż koszt ogrzewania ekogroszkiem. W połączeniu z rozbudowanymi możliwościami sterownia, wydają się świetną alternatywą do tradycyjnych systemów grzewczych.

Dodajmy do tego jeszcze klimatyzacje precyzyjną do serwerowni – klimatyzacja ta różni się od typowych instalacji klimatyzacji tym, że jest w stanie utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu jak i stałą wilgotność. I jak sama nazwa wskazuje, robi to bardzo precyzyjnie.

Coraz częściej na budynkach biurowych i nie tylko biurowych, montowana jest fotowoltaika. Są to panele wykorzystujące promieniowanie słoneczne do produkcji prądu elektrycznego.

Proponujemy połączyć ze sobą trzy układy – wentylację, najlepiej z pompą ciepła, klimatyzację, służącą do schładzania jak i do ogrzewania, oraz fotowoltaikę. Otrzymujemy układ bardzo wszechstronny, możliwy do dopasowania pod każdego klienta, i w konsekwencji bardzo tani w utrzymaniu.

Świetnym uzupełnieniem wydaje się zastosowanie powłoki COOL-R – powłoka ta, dzięki temu, że jest nakładana natryskowo, świetnie uszczelnia pokrycie dachowe to jeszcze odbija do 60% promieniowania słonecznego. Dzięki czemu mamy następne oszczędności podczas korzystania z klimatyzacji.

W dobie pandemii wywołanej wirusem covid 19, wydaje się dobrym pomysłem zainstalowanie dodatkowo w instalacjach wentylacji, modułów dezynfekcyjnych. Moduły te do dezynfekcji wykorzystują lampy UV, które są  instalowane w kanałach wentylacyjnych lub bezpośrednio w centralach.

 1. Centrala wentylacyjna z pompą ciepła (z nagrzewnico chłodnicą freonową)
 2. System VRF służący do chłodzenia jak i do grzania (jako jedyne źródło grzania)
 3. Fotowoltaika w celu obniżenia rachunków za prąd
 4. Powłoka antyrefleksyjna COOL-R – uszczelnienie dachu i odbicie promieniowania słonecznego
 5. Moduły dezynfekcyjne dla zwiększenia bezpieczeństwa osób przebywających w budynku.